5 mitybos taisyklės, kurios padeda išlikti lieknai
Daug kalbame apie sveikatą bei sveiką mitybą. Tačiau žiau, kad daugeliui jūsų aktualu ir išlaikyti arba pagražinti turimas kūno formas. Nepradėsiu moralizuoti apie tai, kaip reikia priimti savo kūną toks, koks jis yra, bet tikiuosi visos žinote, kad esate nuostabios, gražios butybės su keliais kilogramais ar be jų. O dabar apie mažas taisykles, kurios man padeda palaikyti savo kūno svorį bei jaustis puikiai.
Visos žinome, kad vien aktyvumo neužtenka. Bene 70% jūsų rezultato sudaro mityba. Todėl jei po treniruotės kertate šokoladukus, gali būti, kad rezultato teks gerokai palaukti. Savo taisykles aš susikūriau per ilgus metus stebėdama savo kūną ir tai, kas jam tinka.
- Nueik nuo stalo su lengvu alkio jausmu. Dažna klaida – nesulauktas sotumas. Sotumas, dažnai, ateina šiek tiek vėliau ir jei susikrovėte antrą porciją makaronų, nes atrodėte labai alkana, tai vakarienę galite užbaigti gerokai persivalgiusi ir apsunkusi. Visada stengiuosi palaukti sotumo jausmo, nepuolusi pildytis antros lėkštės pietų ar vakarienės gėrybėmis.
- Salotos kiekvieną dieną. Bent vienas patiekalas mano dienos racione yra salotos. Visų pirma augalinės kilmės produktai gerina mūsų virškinimą, apsaugo nuo vidurių užkeitėjimo, pilvo pūtimo. Visų antra – tai puikus mineralų bei vitaminų šaltinis ir patiekalas, kuris visada gali būti kitoks. Salotos su sūriais, salotos su vaisiais, salotos su įvairiausiais padažais bei sėklomis. Sveika bei maistinga.
- Vanduo, vanduo ir dar kartą vanduo. Neieškokite trumpesnio kelio nes jo tiesiog nėra. Būtina nuolat gerti vandenį, jei norite džiaugtis puikiu virškinimu bei gražia oda. Mano paslaptis – 2-3 l vandens kiekvieną dieną. Gertuvė visada šalia manęs. Dažnai vandenį pasiruošiu iš vakaro užpildama vaisius arba agurkus vandeniu ir palaikiusi šaldytuve per naktį. Toks vanduo įgauna skoninių savybių ir geriasi žymiai greičiau. P.s. ar žinojote, kad troškulį labai lengva sumaišyti su alkio jausmu?
- Valgymo ritmas. Protarpinis badavimas nėra mados klyksmas. Tai moksliškai patvirtintas mitybos būdas, kuris yra sveikiausias žmogaus organizmui. Tarpai tarp paskutinio dienos maisto ir pirmo leidžia jūsų kūnui išsivalyti nuo toksinų, išmokti naudoti savo vidinius resursus ir skatina ląstelių atsinaujinimą. Aš darau bent 12 valandų tarpą ir renkuosi atsisakyti vakarienės. Pusryčiai man – šventas maistas.
- Angliavandeniai ryte. Pusryčiai yra svarbiausias dienos maistas nes jis apibrėžia, kiek energijos turėsiu likusią dienos dalį. Tad mano pusryčiai visada sotūs bei kupini angliavandenių. Taip pasikraunu energijos sportui, darbams ir laikui su šeima. Bei kartais kompensuoju pietus, kuriems nelieka laiko. Jei valgyti tortą tai per pusryčius.
Tokios mažos gudrybės, kurių laikausi beveik visą savo gyvenimą. Šie įpročiai tikrai nereikalauja ypatingo pasiruošimo ar badavimo. Netikiu dietomis bei badavimu, bet tikiu, kad įsiklausydamos į savo organizmo poreikius ir juos įstačius į tam tikrus rėmus galime pasiekti šaunių rezultatų.
Na o ką daryti, jei jau daugelis metų pusryčių tiesiog nevalgai, nes na…nesinori..:) Labai nenoriu privartauti organizmo valgydama pusryčius per prievartą. Kaip tada dėliotis dieną?